Zarządzanie projektami

Metodyczne i skrupulatne zarządzanie projektami może uchronić każdą firmę i przedsiębiorstwo od czyhającego na nią za każdym rogiem niepowodzenia i kłody toczące się po drodze. Niezależnie od tego czy to mała pięcioosobowa firemka, czy olbrzymie międzynarodowe przedsiębiorstwo, zarządzanie projektami może uchronić od utraty nie tylko środków trwałych, materialnych, pieniężnych ale również renomy i wizerunku w oczach klienta, czyli tych dóbr niematerialnych, które najtrudniej zważyć, zmierzyć i wycenić. Pieniądze tracą przede wszystkim duże firmy, które planują wielomilionowe projekty. Niewielkie przedsiębiorstwo nie zainwestuje takich pieniędzy, więc strata będzie dużo mniejsza, jednak ubytki w renomie i wizerunku są odwrotnie proporcjonalne.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Mała firma raz nadużywszy zaufania klientów może nie być w stanie go odzyskać, zaś duża firma jeszcze sobie bez większych trudności po jednym potknięciu poradzi. Zarządzanie projektem to w praktyce znacznie zmniejszone ryzyko jego niepowodzenia. Terminem tym określa się czynności prowadzące do osiągnięcia najmniejszym kosztem wyznaczonych wcześniej celów głównych i pośrednich oraz jednoczesne maksymalizowanie korzyści zarówno finansowych, jak i wynikających z oszczędności czasu.

Cykl życia danego projektu, czyli swoisty model realizacji projektu w czasie, powinien  określać zróżnicowanie sytuacji występujących w trakcie jego realizacji. Sytuacje te nazywane są fazami cyklu życia projektu. Najczęściej wyróżnia się 4 fazy cyklu życia projektu: przede wszystkim definiowanie projektu, planowanie, wykonanie planu oraz zamykanie projektu wraz z ewaluacją. Zamykanie jest bardzo ważnym krokiem, bo dopiero zamykanie objawia nam sukces bądź porażkę projektu. Zamykanie projektu jest formalną procedurą przeprowadzaną po uzyskaniu i dostarczeniu rezultatów projektu klientowi do rak własnych. Zamykając projekt, należy podsumować, jakie zdarzenia zaszły podczas jego realizacji i przygotować informację na potrzeby planowania i wykonywania przyszłych projektów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *