Wyceny firm

Wycena firmy, to hasło które w przedsiębiorcach powoduje dreszcz przerażenia, nerwowe oglądanie się za siebie i łapanie kurczowo portfela. Wielu decyduje się po porostu na bilet w jedną stronę na Wyspy Kanaryjskie. Wycena firmy jest na pewno momentem dość nerwowym w przedsiębiorstwie. Statystycznie najczęściej wycena firmy nie jest wykonywana dla przyjemnego połechtania naszego ego. Najczęściej wycena jest wykonywana na potrzeby akwizycji, fuzji, zbycia, aportów, przekształceń optymalizacyjnych lub restrukturyzacji dużych i średnich spółek. Ustalona wartość firmy posiada pełne uzasadnienie w postaci raportu z wyceny, który dla podmiotów trzecich staje się wiarygodnym dowodem realnej wartości spółki. Taka wycena musi być przygotowana przez doświadczonego analityka finansowego.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Tutaj naprawdę jak już trzeba to najlepiej zapłacić za najlepszego fachowca który nie pozwoli sobie na niedowartościowanie, lub przewartościowanie firmy. Dobór odpowiedniej metody wyceny jest sprawą szalenie ważną i istotną. Stanowi wręcz najistotniejszy element procesu oszacowania rzeczywistej wartości przedsiębiorstwa i koniecznie musi być dopasowany do celu oraz przedmiotu wyceny. Wiele firm stosuje wyłącznie sprawdzone i powszechnie uznawane metody i tylko na takie powinniśmy się godzić. Do klasycznych najlepszych metod należą metody: dochodowe, majątkowe oraz porównawcze. Współpraca z analitykiem finansowym powinna rozpocząć się od analizy.

Po dokonaniu wstępnej analizy przedsiębiorstwa i wyraźnym określeniu celu wyceny, wskazuje się metodę najbardziej adekwatną do sytuacji i specyfiki danej firmy oraz branży, w której ona funkcjonuje. Przed rozpoczęciem wyceny właściciel firmy powinien również otrzymać listę koniecznych dokumentów, które będą niezbędne do realizacji zadania. Im sprawniej będzie szła współpraca z analitykami tym szybciej przebrniemy przez tą nieprzyjemną w sumie procedurę wyceny firmy. Standardowo po zebraniu wszystkich dokumentów i danych wycena może trwać jeszcze przez jakieś trzy do czterech tygodni maksymalnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *