Podatki – zmorą każdego

Podobno dwie rzeczy w życiu są pewne: śmierć i podatki. Jednak pamiętamy, że w literaturze wciąż marzymy o leku na wszystkie choroby świata i nieśmiertelności, a jakoś rzadko zakładamy możliwość braku podatków czy konkretnej waluty obrotowej. Widzimy więc co jest zdecydowanie z tych dwóch rzeczy pewniejsze, a przynajmniej za takie je uważamy. Jeśli o czymś marzymy, to zawsze mamy szansę, że w końcu uda nam się to nasze małe marzenie zrealizować. Podatki w biznesie zaś są często tak upiornie wysokie, że uniemożliwiają swobodne prowadzenie działalności. Wspomnijmy, już chyba światowej sławy sprawę piekarza, któremu kazano opłacić podatek od darowizny za rozdawanie przez lata niesprzedanego, nie nadającego się do ponownej sprzedaży pieczywa.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Toż to paranoja! On nic nie mógł z tym zrobić, ani sprzedać ani zmielić się nie opłacało, więc co komu kilka bochenków szkodziło? A ilu ludzi przy tym było najedzonych? Ale nie, kazano mu zapłacić podatek ponad pół miliona złotych, co spowodowało prędkie zamknięcie piekarni. I teraz chleba nie ma nikt, ani piekarz ani biedni bezdomni! Jeszcze trochę i zacznę tęsknić za niczym ze słynnej kwestii Kononowicza, że nie będzie niczego. Ale tak formalnie – to czym jest podatek? Podatek to zgodnie z prawem obowiązkowe świadczenie pieniężne pobierane przez związek publiczno-prawny jakim jest państwo lub jednostka samorządu terytorialnego, bez konkretnego, bezpośredniego świadczenia wzajemnego.

Zebrane podatki są wykorzystywane na potrzeby realizacji zadań publicznych. Pieniądze z podatków trafiają do skarbu państwa lub jednostki terytorialnej, które dzięki temu mogą inwestować w rozwój infrastruktury, policji, oświaty, wojska, służby zdrowia, itp. Dziś podatki są świadczeniami pieniężnymi, kiedyś jednak można było je spłacać w dobrach materialnych lub żywych, jak np. bydło, płody rolne, drewno, mleko, jaja kurze, gęsina, konina itp. Według prawa aby konkretną opłatę nazwać podatkiem musi ona spełniać cztery kryteria: być nieodpłatna, przymusowa, powszechna i bezzwrotna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *