Finanse w firmie

Finanse, rzecz ważna, czy nieważna. To chyba klasyczny przykład pytania retorycznego, na które wszyscy znają odpowiedzi, i nie trzeba ich wygłaszać głośno. Oczywiście, że finanse są rzeczą ważną, wręcz fundamentalną w każdym przedsiębiorstwie. To one napędzają innowacje, organizują pracę, wprowadzają ograniczenia i motywację w pracowników. Od umiejętnego rozporządzania zasobami finansowymi często zależy zysk lub strata dla przedsiębiorcy. Warto zatem poznać możliwości różnego finansowania przedsiębiorstwa, które przydają się nie tylko początkującym firmom, ale również tak zwanym starym wygom, czyli przedsiębiorstwom z długim stażem i doświadczeniem.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Nigdy nie wiadomo kiedy będziemy potrzebowali dodatkowych funduszy np. na rozwój i kupno nowych maszyn lub projekt badawczy. W końcu człowiek uczy się całe życie, to firmy tez trzeba dostosowywać do ciągłych zmian na świecie. Analitycy finansowi obserwując rynek zauważają coraz większą przychylność banków w stosunku do sektora małych firm oraz firm młodych, co do tej pory było uznawane, podobnie jak młodzi kierowcy za grupę podwyższonego ryzyka. Do nich zostaje skierowanych coraz więcej ofert kredytowych. Finanse w firmie to nie tylko obrót pieniędzmi pochodzącymi z przychodów przedsiębiorstwa, ale także liczne rozwiązania powiązane z działalnością naszego przedsiębiorstwa.

Warto również wiedzieć o nich więcej, by móc lepiej przygotować się do zawieranych umów i świadomie korzystać z oferty rynkowej. Ciekawą inwestycją jest np. inwestycja leasingowa.  Łączy ona jednak w sobie zarówno cechy dzierżawy, jak i kredytu. Innym równie ciekawym rodzajem usługi finansowej zaliczanej do form pożyczkowych jest faktoring. To usługa stosunkowo nowa na polskim rynku usług finansowych, jednak bardzo korzystna dla firm, które działają na zasadzie odroczonej płatności. Pozwala to zachować przedsiębiorstwom płynność finansową i stały przepływ gotówki. Pozwala to na swobodną działalność bez ryzyka bankructwa w wyniku opóźnionych realizacji płatności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *