Biznesplan to podstawa

Dobry biznesplan to podstawa sukcesu firmy na rynku, jest to jeden z tak zwanych pierwszych kroków dla otwarcia własnego biznesu. Bez biznesplanu jest bardzo trudno, a przede wszystkim kosztownie prowadzić firmę, ponieważ możemy się spotkać z dublowaniem wydatków, albo bankructwem jeszcze przed rozpoczęciem działalności, nieprzemyślanym zachowaniem. Biznesplan to formalnie plan naszego biznesu. Zawiera się w nim zarówno analiza SWOT naszego przedsiębiorstwa, rozpiska zasobów, aktywów trwałych, obrotowych itp. oraz planowanego finansowania, pożyczek, kredytów, współpracowników itd. Ponadto ten jeden dokument jest często wymaganiem przy staraniu się o dotacje, dofinansowania, przy udziale w konkursach dla młodych przedsiębiorców oraz we wszystkich Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Tworzenie tej naszej małej ściągawki zacząć powinniśmy od rzetelnej oceny naszych zasobów, umiejętności i mocnych stron. To jest najczęściej coś co najłatwiej przychodzi ludziom z wizją, którzy wierzą, że chcą i mogą zbawiać świat. Drugim krokiem jest ocena naszych braków i słabych stron. Z tym jest już trudniej, bo nie wystarczy proste przeciwieństwo mocnych stron, musimy je oceniać z perspektywy naszych potencjalnych klientów, ich oczekiwań i tego czemu nie jesteśmy w stanie w tej chwili sprostać. Tym wszystkim negatywnym cechom w trakcie rozwoju firmy będziemy starali się przeciwstawiać. Jeżeli obawiamy się kontaktu bezpośredniego, to możemy z czasem zatrudnić od tego osobę która się w tym dobrze czuje.

Nie wszystko musimy robić sami, część rzeczy jesteśmy w stanie zrzucić na podwykonawców. I właśnie w biznesplanie powinniśmy przewidzieć te wszystkie rzeczy, które chcemy zrzucić na barki podwykonawcy. Tam rozpatrujemy zatrudnienie poszczególnych osób, ich zakres obowiązków i odpowiedzialności. Z biznesplanem możemy szybciej i efektowniej rozwiązywać poszczególne etapy rozwoju firmy, od jej założenia, pierwszego rozliczenia z pracownikami, pierwszego i każdego kolejnego rozliczenia z Urzędem Skarbowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *