Akcje firmy

Inwestując pieniądze często możemy się spotkać z pytaniem czy chcemy inwestować w akcję, albo czy chcemy inwestować na giełdzie. Jest to ważne pytanie, ale zanim zaczniemy zastanawiać się nad odpowiedzią warto zapoznać się z pewną nomenklatura przedmiotu. Czym jest akcja? Akcja to tak najprościej mówiąc papier wartościowy. Łączy on w sobie prawa o charakterze majątkowym i niemajątkowych, które wynikają z uczestnictwa akcjonariusza (posiadacza danej akcji) w spółce akcyjnej. Dzisiaj bardzo wiele przedsiębiorstw jest spółkami akcyjnymi (tzw. Spółki S.A.) więc jest dość łatwo o zakup akcji jakiegoś przedsiębiorstwa.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Trudności powstają wtedy gdy chcemy kupić akcję tego konkretnego przedsiębiorstwa, które może nie chcieć nam ich sprzedać albo przedstawić tak gigantyczną cenę kupna, że będzie to zupełnie nieopłacalne. Ale wracając do praw niemajątkowych. Należą do nich przede wszystkim ogół praw i obowiązków akcjonariusza w spółce, zaś część kapitału akcyjnego jest tą częścią materialną, pieniężną. Pierwszym podmiotem, który wyemitował akcje swojego przedsiębiorstwa była Holenderska Kompania Wschodnioindyjska (już w 1602 r.). Widzimy więc że ta forma inwestowania pieniędzy ma długą tradycję. Wiąże się ona jednak z pewnym ryzykiem, większym znacznie niż przy inwestowaniu w bezpieczne formy takie jak lokaty.

Zawsze istnieje ryzyko krachu na giełdzie, zawalenia się przedsiębiorstwa, nieuczciwego księgowego, przez co ceny akcji mogą gwałtownie spaść a ich sprzedaż odbyłaby się zdecydowanie poniżej ceny za którą te akcje kupiliśmy. Więc bylibyśmy stratni. Warto tez pamiętać że akcje to pieniądze wirtualne. Niematerialne, które materializują się dopiero w momencie sprzedaży danej akcji. Może się okazać, że trudności firmy są przejściowe, a po roku np. akcje ponownie „pójdą w górę” jak to się mówi. Jeżeli przetrzymamy okres niepewności nie sprzedając akcji, będziemy zyskowni. Ale bardzo trudno przewidzieć taki obrót sprawy. Próbą przewidywania zajmują się we wszystkich giełdach maklerzy giełdowi. I jak to bywa, raz idzie im lepiej a raz gorzej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *